Στις κορυφαίες των Βαλκανίων η Σπ. Καρύδη – Χάλκινο μετάλλιο στην Κωνσταντινούπολη

March 06, 2022 512

Στις κορυφαίες των Βαλκανίων το αστέρι του κερκυραϊκού αθλητισμού, η Σπυριδούλα Καρύδη. Με άλμα 13.50μ. στην Τρίτη της προσπάθεια ανέβηκε στο βάθρο των νικητών κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν Γυναικών του Βαλκανικού Πρωταθλήματος Κλειστού Στίβου, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο (5/3) στην Κωνσταντινούπολη.

Στην πρώτη θέση, με άλμα 14.14μ. ,που ήταν και Εθνικό ρεκόρ κατέκτησε η Τουρκάλα αθλήτρια, TUĞBA DANIŞMAZ, ενώ την δεύτερη θέση, με άλμα 13,76 μ. η NEJA FİLİPİC από την Σλοβενία.

Η Ελληνική αποστολή έλαβε μέρος στην εν λόγω διοργάνωση με 34 αθλητές και κατέκτησε συνολικά επτά μετάλλια (δύο χρυσά, τρία ασημένια και δύο χάλκινα)