Νίκη με ανατροπή ο Κρόνος 2 - 1 την ΑΕ Φαιάκων εκτός

October 21, 2023 1089

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Κρόνος στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣΚ με το ίδιο σκορ και το ίδιο ...σενάριο με την πρώτη. Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα βρέθηκε να χάνει με 1 - 0 και με ανατροπή να φτάνει σε μια πολύτιμη βαθμολογικά νίκη με 2 -1 και με τους ίδιους σκόρερ, τον Κυπτίου και τον Σουλάνη!

Στο γήπεδο των Παλαιοκαστριτών ο Κρόνος στο Α΄ημίχρονο με μέτρια απόδοση βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ. Η ΑΕ Φαιάκων - Παλαιοκαστριτών  στο 10΄εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της άμυνας των φιλοξενουμένων και πέτυχε το 1 - 0 με τον Νόκα.  Πριν από το γκολ ο Γράντος βρέθηκε σε θε΄ση τετ α τετ στο 7΄, αλλά πλάσαρε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το πολύ καλό σουτ του Κυπτίου στο 30΄. Οι γηπεδούχοι στο 25΄και στο 28΄ απείλησαν, ενώ ζήτησαν και πέναλτι στο 31΄

Άλλαξε ριζικά η εικόνα του αγώνα στο Β ΄ημίχρονο. Η ομάδα των Αργυράδων ανέβασε την απόδοσή της και έγινε πολύ επιθετική. Έτσι νωρίς, μόλις στο 50’ ισοφάρισε σε 1 - 1 με εξαιρετική ενέργεια του Κυπτίου που σκόραρε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική αξιοποιώντας την πολύ καλή πάσα του Γραικού Τζ. .

Ο Κρόνος πέτυχε την ανατροπή στο 75΄με τον Κυπτίου να εκτελεί φάουλ και τον Σουλάνη με κεφαλιά, να πετυχαίνει και αυτός γκολ για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα διαμορφώνοντας το τελικό 1 - 2. Ο Κρόνος μέχρι το τέλος του αγώνα είχε τον πλήρη έλεγχο και δε δυσκολεύτηκε να διατηρήσει το υπέρ του αποτέλεσμα.

Διαιτησία: Μαργαρίτης - Σατκλιφ - Σερίφης Πρατηρητής: Μιχαλάκης