Ήττες για Αστέρα Π. & ΑΕ Λευκίμμης - Αποτελέσματα - Βαθμολογία

January 28, 2024 488

Δυο ήττες ο απολογισμός των ομάδων της Κέρκυρας στη Γ΄ Εθνική στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής. Στη Ν. Αρτάκη Εύβοιας ο Αστέρας ηττήθηκε με 2 – 0 και η ΑΕΛ στο γήπεδό της 1 – 2 από την Αναγέννηση Άρτας

Νέα Αρτάκη – Αστέρας Πετριτή 2 – 0

Ήττα για τον Αστέρα στη Νέα Αρτάκη από την πανίσχυρη εντός έδρας γηπεδούχο ομάδα που μετράει 10 νίκες και 1 ισοπαλία.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο επιθετικός Γ.  Παυλίδης, ο οποίος πέτυχε και τα δυο γκολ των γηπεδούχων από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Σαλπιγγίδης στο 31΄ήταν αυτός που έκανε το μπάσιμο από αριστερά, έβγαλε την σέντρα και ο Παυλίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 για την ομάδα της Εύβοιας.

Ο Αστέρας θέλησε να απαντήσει... Στο 33' ο Γεωργακόπουλος βρήκε χώρο, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 39' μετά από ωραία ενέργεια του Παπαδάκη και συνεργασία με τον Χατζηστάμου, η μπάλα στρώθηκε στον Παυλίδη που έγραψε το 2-0.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν και σε άλλες φάσεις, ενώ ο Αστέρας είχε ένα καλό σουτ στο 72′ με τον Γεωργακόπουλο, που απέκρουσε ο Τζαφέστας.

Διαιτησία: Κελεκίδης, Κατελανάκης - Πάσκος (Αθήνα).

ΑΟ ΝΕΑΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Μαγκαφίνης): Μουζάκης, Δημ. Χατζηστάμου (90' Παπαδημητρίου), Στασινόπουλος, Τσούπρος (88' Μπιμπισίδης), Στ. Λάμπρου, Γερογιάννης, Παπαδάκης, Σαλπιγγίδης, Παυλίδης-πάνω σειρά τρίτος από δεξιά- (78' Λευτ. Μεταξάς), Ιορδανίδης (88' Ζαχαράκης), Σπηλιώτης (78' Παν. Ταυταρίδης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: Τζαφέστας, Γκασίδης, Μεντής (56' Τσιάβος), Γκουγκοβίτης, Πούλος, Κρητικός, Στεργίου (65' Γκοϊκοβιτς), Γαρδικιώτης, Γεωργακόπουλος, Λούβρος, Κοιλιάρας (65' Λέσης).

Με στοιχεία από egnomi.gr &  eviasports.gr

Ήττα για την ΑΕ Λευκίμμης 1 – 2 από την Αναγέννηση Άρτας

LIVE : ΑΕ Λευκίμμης - Αναγέννηση Άρτας | artagoal.gr

Στις καθυστερήσεις του αγώνα η ΑΕΛ  ηττήθηκε από την Αναγέννηση, με 1-2, με γκολ του Α. Φερεντίνου στο 94'!

Στο 14ο λεπτό ο Μπεκατώρος ανέτρεψε τον Παπαθανασίου, και ο Κωστακιώτης από την άσπρη βούλα του πέναλτι, έγραψε το 1-0 για τη Λευκίμμη. Η Αναγέννηση είχε δοκάρι στο 17ο λεπτό με τον  Κωνσταντίνου, ενώ ένα λεπτό αργότερα σε γρήγορη κόντρα τηςΑΕΛ, ο Καραμποΐκης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση, όμως ο Μπαλαούρας με μεγάλη απόκρουση κράτησε το σκορ στο 1-0. Η Αναγέννηση είχε και δεύτερο δοκάρι, όταν σε  σέντρα σουτ του Παπανίκου . Το 1 – 0 ήταν και το σκορ του Α΄ημιχρόνου.

Στο 64ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Παπανίκου, ο Κωνσταντίνου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε για τρίτη φορά στο δοκάρι, και στην επαναφορά, ο Κορομηλάς έγραψε με το πρώτο του γκολ, το 1-1.  Η Αναγγέννηση ήταν ιδιαίτερα πιεστική, αλλά στο 80ο λεπτό ο Κωστακιώτης να εκτελεί ωραία, απευθείας φάουλ και ο Μπαλαούρα  διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Και ενώ το ματς έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία, στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παππάς βρήκε κάθετα το Φερεντίνο, που αγωνιζόταν στην κορυφή της επίθεσης, και εκείνος έγραψε το 1-2.

Διαιτητής : Χατζηπαναγιώτου Δημήτρης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Γκέλης Θωμάς (Ηπείρου) - Διαμαντόπουλος Διονύσης (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Βακαλόπουλος Χρήστος (Θεσπρωτίας)

ΑΕ Λευκίμμης (Αγγέλης) : Παγκράτης, Μοκοβίλα, Μπάλος, Καραμποΐκης (80' Μαστοράκης), Σκιαδάς, Παπαθανασίου, Τσοπανάς (66' Βασσάκης), Μουζακίτης, Σπανός, Κωστακιώτης, Γρηγοριάδης

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Κωνσταντίνου, Παππάς, Ζυγκερίδης (65' Φερεντίνος), Κορομηλάς (90' Πλαστουργός), Κυριάκης (95' Σαλο)