Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής για τη σεζόν 2021-22 στα γραφεία της ΕΠΟ, με καθυστέρηση αρκετών ημερών και μετά από αλλεπάλληλες αναβολές
Στην κλήρωση δεν συμμετείχαν οι Καβάλα, Ασπρόπυργος και Ζάκυνθος, που δεν δήλωσαν συμμετοχή, παρόλο που η συμμετοχή τους στη Super League 2 είναι μετέωρη. Μόνο η Δόξα Δράμας συμπεριλήφθηκε, καθώς είχε δηλώσει συμμετοχή και πήρε θέση στον 1ο όμιλο.
Οι 81 ομάδες χωρίστηκαν σε 7 ομίλους από τους οποίους θα υποβιβαστούν συνολικά 32 ομάδες. Συγκεκριμένα, από τον 1ο, 2ο και 3ο όμιλο θα υποβιβαστούν 5 ομάδες, από τον 4ο όμιλο θα πέσουν 6 ομάδες, από τον 5ο και 6ο θα υποβιβαστούν 4 ομάδες, ενώ από τον 7ο όμιλο θα πέσουν 3 ομάδες.
Οι 7 πρωταθλητές θα δώσουν αγώνες μπαράζ μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας, για να διεκδικήσουν τα τέσσερα εισιτήρια ανόδου στη Super League 2.
Η σέντρα του πρωταθλήματος έχει οριστεί για τις 24 Οκτωβρίου, ενώ η ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος αναμένεται στις 3 Απριλίου, για να ακολουθήσουν οι αγώνες μπαράζ.
Την 1η αγωνιστική η ΑΕ Λευκίμμης θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας, ενώ ο ΟΦΑΜ υποδέχεται στο γήπεδο του Αγίου Ματθαίου τη Θύελλα Σαρακηνών
Αναλυτικά το πρόγραμμα:
1η αγωνιστική | ||
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων | - | Μακεδονικός |
Κοζάνη | - | Εδεσσαϊκός |
Ποσειδών Μηχανιώνας | - | ΑΕ Λευκίμμης |
ΟΦ Αγίου Ματθαίου | - | Θύελλα Σαρακηνών |
Ηρακλής Αμπελοκήπων | - | ΑΕΠ Κοζάνης |
ΑΣ Γιαννιτσά | - | Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης |
2η αγωνιστική | ||
Κοζάνη | - | Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων |
Μακεδονικός | - | Ποσειδών Μηχανιώνας |
Εδεσσαϊκός | - | ΟΦ Αγίου Ματθαίου |
ΑΕ Λευκίμμης | - | Ηρακλής Αμπελοκήπων |
Θύελλα Σαρακηνών | - | ΑΣ Γιαννιτσά |
Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης | - | ΑΕΠ Κοζάνης |
3η αγωνιστική | ||
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων | - | Ποσειδών Μηχανιώνας |
ΟΦ Αγίου Ματθαίου | - | Κοζάνη |
Ηρακλής Αμπελοκήπων | - | Μακεδονικός |
ΑΣ Γιαννιτσά | - | Εδεσσαϊκός |
Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης | - | ΑΕ Λευκίμμης |
ΑΕΠ Κοζάνης | - | Θύελλα Σαρακηνών |
4η αγωνιστική | ||
ΟΦ Αγίου Ματθαίου | - | Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων |
Ποσειδών Μηχανιώνας | - | Ηρακλής Αμπελοκήπων |
Κοζάνη | - | ΑΣ Γιαννιτσά |
Μακεδονικός | - | Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης |
Εδεσσαϊκός | - | ΑΕΠ Κοζάνης |
Θύελλα Σαρακηνών | - | ΑΕ Λευκίμμης |
5η αγωνιστική | ||
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων | - | Ηρακλής Αμπελοκήπων |
ΑΣ Γιαννιτσά | - | ΟΦ Αγίου Ματθαίου |
Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης | - | Ποσειδών Μηχανιώνας |
ΑΕΠ Κοζάνης | - | Κοζάνη |
Θύελλα Σαρακηνών | - | Μακεδονικός |
ΑΕ Λευκίμμης | - | Εδεσσαϊκός |
6η αγωνιστική | ||
ΑΣ Γιαννιτσά | - | Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων |
Ηρακλής Αμπελοκήπων | - | Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης |
ΟΦ Αγίου Ματθαίου | - | ΑΕΠ Κοζάνης |
Ποσειδών Μηχανιώνας | - | Θύελλα Σαρακηνών |
Κοζάνη | - | ΑΕ Λευκίμμης |
Μακεδονικός | - | Εδεσσαϊκός |
7η αγωνιστική | ||
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων | - | Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης |
ΑΕΠ Κοζάνης | - | ΑΣ Γιαννιτσά |
Θύελλα Σαρακηνών | - | Ηρακλής Αμπελοκήπων |
ΑΕ Λευκίμμης | - | ΟΦ Αγίου Ματθαίου |
Εδεσσαϊκός | - | Ποσειδών Μηχανιώνας |
Μακεδονικός | - | Κοζάνη |
8η αγωνιστική | ||
ΑΕΠ Κοζάνης | - | Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων |
Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης | - | Θύελλα Σαρακηνών |
ΑΣ Γιαννιτσά | - | ΑΕ Λευκίμμης |
Ηρακλής Αμπελοκήπων | - | Εδεσσαϊκός |
ΟΦ Αγίου Ματθαίου | - | Μακεδονικός |
Ποσειδών Μηχανιώνας | - | Κοζάνη |
9η αγωνιστική | ||
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων | - | Θύελλα Σαρακηνών |
ΑΕ Λευκίμμης | - | ΑΕΠ Κοζάνης |
Εδεσσαϊκός | - | Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης |
Μακεδονικός | - | ΑΣ Γιαννιτσά |
Κοζάνη | - | Ηρακλής Αμπελοκήπων |
Ποσειδών Μηχανιώνας | - | ΟΦ Αγίου Ματθαίου |
10η αγωνιστική | ||
ΑΕ Λευκίμμης | - | Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων |
Θύελλα Σαρακηνών | - | Εδεσσαϊκός |
ΑΕΠ Κοζάνης | - | Μακεδονικός |
Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης | - | Κοζάνη |
ΑΣ Γιαννιτσά | - | Ποσειδών Μηχανιώνας |
Ηρακλής Αμπελοκήπων | - | ΟΦ Αγίου Ματθαίου |
11η αγωνιστική | ||
Εδεσσαϊκός | - | Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων |
Μακεδονικός | - | ΑΕ Λευκίμμης |
Κοζάνη | - | Θύελλα Σαρακηνών |
Ποσειδών Μηχανιώνας | - | ΑΕΠ Κοζάνης |
ΟΦ Αγίου Ματθαίου | - | Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης |
Ηρακλής Αμπελοκήπων | - | ΑΣ Γιαννιτσά |