Ο Αστέρας Πετριτή με νίκη επί της υποβιβασμένης ΑΕ Καναλίων αύριο, Κυριακή, τελευταία αγωνιστική, κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή . Ενδιαφέρον έχει η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού με Οδυσσέα, Αστέρα Λιαπάδων και Ολυμπιάδα να αγωνιούν. Ο Κρόνος στον 2ο όμιλο της Α΄ΕΠΣΚ ασκώνει την κούπα του πρωταθλητή και στο Περιβόλι με τον Μ. Αλέξανδρο. Σε έναν αγώνα που το ενδιαφέρον επικεντρώνεται αν η ομάδα των Αργυράδων διατηρήσει το αήττητο και φτάσει σε ένα μοναδικό ρεκόρ με 21 νίκες και 1 ισοπαλία. Στον 1ο όμιλο όλα θα κριθούν στο μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής με τους ισόβαθμους στην κορυφή ΠΑΟΚ και ΑΕ Φαιάκων.
Αναλυτικά:
Α1' ΕΠΣΚ - 26η αγωνιστική (τελευταία)
Σάββατο 16 Απριλίου
Κεραυνός Αγίου Νικολάου - Αστέρας Μωραϊτίκων 2 - 0
Διαιτητής: Δημήτρης Κάντας - Βοηθοί: Σπύρος Μερκούρης - Διονύσης Μάρτης - Παρατηρητής αγώνα: Προκόπης Βλαχόπουλος
ΑΟ Παξοί - ΑΟ Κάβος (3-0 α.α.)
Ατρόμητος Στρογγυλής - Αναγέννηση Περιβολίου (0-3 α.α.)
Κυριακή 17 Απριλίου - 16:30
ΑΕ Καναλίων - Αστέρας Πετριτή
Διαιτητής: Χριστόδουλος Αρμενιάκος - Βοηθοί: Σπύρος Μερκούρης - Σπύρος Γκιόκας - Παρατηρητής αγώνα: Περικλής Τόμπρος
Θιναλιακός - Ολυμπιάδα Καρουσάδων
Διαιτητής: Γιώργος Φίτσας - Βοηθοί: Γεράσιμος Μιχαλάς - Αλέξανδρος Αγιώτατος - Παρατηρητής αγώνα: Γιώργος Μιχαλιτσιάνος
Αχιλλέας Νυμφών - Αστέρας Λιαπάδων
Διαιτητής: Πέτρος Νικόπουλος - Βοηθοί: Στεφανία Σάτκλιφ - Γιάννης Σταμάτης - Παρατηρητής αγώνα: Φάνης Αυλωνίτης
Όλυμπος - Οδυσσέας Αυλιωτών
Διαιτητής: Χάρης Μαργαρίτης - Βοηθοί: Σπύρος Γαρδικιώτης - Βασίλης Δράμπαλος
Η βαθμολογία (σε 25 αγωνιστικές)
- Αστέρας Πετριτή 68
- Θιναλιακός 67
- Όλυμπος 49
- ΑΟ Παξοί 43*
- Αναγέννηση Περιβολίου 41*
- Κεραυνός Αγίου Νικολάου 40*
- Αχιλλέας Νυμφών 39
- ΑΟ Κάβος 36
- Οδυσσέας Αυλιωτών 31
- Ολυμπιάδα Καρουσάδων 30
- Αστέρας Λιαπάδων 28
- ΑΕ Καναλίων 17
- Αστέρας Μωραϊτίκων 11*
- Ατρόμητος Στρογγυλής ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ
*Σε 26 αγώνες
Α' ΕΠΣΚ – 1ος (ΒΟΡΕΙΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ - 22η αγωνιστική (τελευταία)
Σάββατο 16 Απριλίου
Εθνικός Περουλάδων - Ομόνοια 1 - 2
Διαιτητής: Κώστας Γιούργας - Βοηθοί: Στεφανία Σάτκλιφ - Γιώργος Κυπριώτης - Παρατηρητής αγώνα: Κώστας Ψαρράς
Ηρακλής Σφακερών - ΓΕ Παλαιοκαστριτών 1- 1
Διαιτητής: Γιώργος Φίτσας - Βοηθοί: Γιάννης Μίχος - Σπύρος Γαρδικιώτης
Παρατηρητής αγώνα: Μιχάλης Κούδας
19:00 Κεραυνός Ποταμού - Ατρόμητος Άφρας 2- 7
Διαιτητής: Βασίλης Δράμπαλος - Βοηθοί: Σπύρος Γκιόκας - Αλέξανδρος Αγιώτατος - Παρατηρητής αγώνα: Κώστας Ασκητής
ΠΑΟ Σφακιανάκης – ΑΣ Τραβέρσο 4 - 1
Διαιτητής: Χάρης Μαργαρίτης - Βοηθοί: Γεράσιμος Μιχαλάς - Βασίλης Μπέκαρης - Παρατηρητής αγώνα: Αλέξανδρος Λάτσας
ΑΟ Κοντόκαλι - Δίας Κασσιόπης (0-3 α.α.)
Κυριακή 17 Απριλίου - Ώρα: 16:30
ΠΑΟ Κορακιάνας - ΑΕ Φαιάκων
Διαιτητής: Μάριος Σιντόρης (ΕΠΣ Θεσπρωτίας) - Βοηθοί: Θωμάς Βλάσσης - Γιάννης Μίχος - Παρατηρητές αγώνα: Ανδρέας Σουέρεφ - Νίκος Χρυσικόπουλος
Η Βαθμολογία (21 αγωνιστικές)
- ΠΑΟΚ 60
- ΑΕ Φαιάκων 60
- ΠΑΟ Σφακιανάκης 50*
- Εθνικός Περουλάδων 37*
- ΓΕ Παλαιοκαστριτών 35
- Ατρόμητος Άφρας 34*
- Δίας Κασσιόπης 33*
- Ομόνοια 25*
- Ηρακλής Σφακερών 22*
- Κεραυνός Ποταμού 11*
- ΑΣ Τραβέρσο 11*
- ΑΟ Κοντόκαλι ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ
*22 αγώνες
Α' ΕΠΣΚ – 2ος (ΝΟΤΙΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ - 22η αγωνιστική (τελευταία)
Κυριακή 17 Απριλίου - Ώρα: 16:30
Ηρακλής Αγίων Δέκα - ΑΕ Κανονιού
Διαιτητής: Διονύσης Μάρτης - Βοηθοί: Μιχάλης Καββαδίας - Γιώργος Κυπριώτης - Παρατηρητής αγώνα: Δημήτρης Μπόρτς
ΑΟ Κέρκυρα - Θύελλα
Διαιτητής: Βασίλης Μπέκαρης - Βοηθοί: Χρήστος Διαβάτης - Δημήτρης Βασιλείου - Παρατηρητής αγώνα: Κίμωνας Καλοδίκης
13:30 ΑΠΣ Μπενίτσες - Κεραυνός Δραγωτινών
Διαιτητής: Χρήστος Διαβάτης - Βοηθοί: Δημήτρης Βασιλείου - Άγγελος Μπαλός - Παρατηρητής αγώνα: Περικλής Τόμπρος
Κρόνος Αργυράδων - Μέγας Αλέξανδρος
Διαιτητής: Δημήτρης Κάντας - Βοηθοί: Φάνης Σακκάς - Αλέξανδρος Δημητράς - Παρατηρητής αγώνα: Αντώνης Γελέκας
Ορφέας Κανονιού - Νέος 2017 (3-0 α.α.)
ΑΟ Σιναράδων - Ποσειδώνας Βιταλάδων (0-3 α.α.)
Η βαθμολογία (21 αγωνιστικές)
- Κρόνος 61
- ΑΟ Κέρκυρα 54
- Μπενίτσες 47
- Μ. Αλέξανδρος 39
- Ποσειδών Βιταλάδων 34*
- Θύελλα 33
- ΑΕ Κανονίου 33
- Ηρακλής Αγ. Δέκα 27
- Ορφέας 23*
- Κεραυνός Δραγωτινών 15
- ΝΕΟΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ
- ΑΟ ΣΙΝΑΡΑΔΩΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ
*22 αγώνες