Οι πενήντα τρεις (53) Πρωταθλήτριες ομάδες των Ε.Π.Σ. και οι τρεις (3) Δευτεραθλήτριες Ομάδες των ιδρυτριών Ενώσεων, δηλαδή συνολικά πενήντα έξι (56) Ομάδες, θα πάρουν μέρος στους αγώνες κατάταξης για τον προβιβασμό στη Γ΄ Εθνική κατηγορία.
Συγκροτήθηκαν 8 όμιλοι των 7 ομάδων έκαστος. Το πρωτάθλημα αυτό των Πρωταθλητριών Ομάδων των Ε.Π.Σ. θα διεξαχθεί μετά από κλήρωση σε ένα γύρο, όπου κάθε σωματείο θα αγωνιστεί σε 3 αγώνες εντός, 3 αγώνες εκτός και ένα ρεπό. Από κάθε όμιλο θα ανεβαίνουν τρεις ομάδες
3 ος ΟΜΙΛΟΣ: ΕΠΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ, ΕΠΣ ΗΠΕΙΡΟΥ, ΕΠΣ ΘΕΣΠΡΩΤΙΑΣ, ΕΠΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ, ΕΠΣ ΑΡΤΑΣ, ΕΠΣ ΠΡΕΒΕΖΑΣ-ΛΕΥΚΑΔΑΣ, ΕΠΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ.
Ο 3ος όμιλος συγκροτείται από τις εξής ομάδες:
Α.Ο. Αστέρας Πετριτή (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Κέρκυρας)
Α.Γ.Σ. Καστοριάς 1980 (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Καστοριάς)
Α.Σ. Απόλλων Πάργας (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Πρέβεζας/Λευκάδας)
Π.Α.Σ. Θύελλα Κατσικάς Ιωαννίνων (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Ηπείρου)
Α.Ο Αναγέννηση Στάνου (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Αιτωλοακαρνανίας)
Α.Ε. Ξηροβουνίου (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Άρτας)
Α.Ε. Νέα Σελεύκεια (Πρωταθλητής Ε.Π.Σ. Θεσπρωτίας)
Αναλυτικά το πρόγραμμα του 3ου Ομίλου
1η αγωνιστική (Κυριακή 8 Μαΐου)
Α.Ε. Ξηροβουνίου - Αναγέννηση Στάνου
Α.Γ.Σ. Καστοριάς - Αστέρας Πετριτή
Νέα Σελεύκεια - Θύελλα Κατσικάς
Ρεπό: Απόλλων Πάργας
2η αγωνιστική (Τετάρτη 11 Μαΐου)
Θύελλα Κατσικάς - Α.Ε. Ξηροβουνίου
Αστέρας Πετριτή - Νέα Σελεύκεια
Απόλλων Πάργας - Α.Γ.Σ. Καστοριάς
Ρεπό: Αναγέννηση Στάνου
3η αγωνιστική (Κυριακή 15 Μαΐου)
Νέα Σελεύκεια - Α.Γ.Σ. Καστοριάς
Αναγέννηση Στάνου - Αστέρας Πετριτή
Απόλλων Πάργας - Α.Ε. Ξηροβουνίου
Ρεπό: Θύελλα Κατσικάς
4η αγωνιστική (Κυριακή 22 Μαΐου)
Α.Ε. Ξηροβουνίου - Αστέρας Πετριτή
Θύελλα Κατσικά - Απόλλων Πάργας
Νέα Σελεύκεια - Αναγέννηση Στάνου
Ρεπό: Α.Γ.Σ. Καστοριάς
5η αγωνιστική (Τετάρτη 25 Μαΐου)
Α.Ε. Ξηροβουνίου - Νέα Σελεύκεια
Α.Γ.Σ. Καστοριάς - Θύελλα Κατσικάς
Αναγέννηση Στάνου - Απόλλων Πάργας
Ρεπό: Αστέρας Πετριτή
6η αγωνιστική (Κυριακή 29 Μαΐου)
Αναγέννηση Στάνου - Α.Γ.Σ. Καστοριάς
Απόλλων Πάργας - Νέα Σελεύκεια
Αστέρας Πετριτή - Θύελλα Κατσικάς
Ρεπό: Α.Ε. Ξηροβουνίου
7η αγωνιστική - τελευταία (Κυριακή 5 Ιουνίου)
Αστέρας Πετριτή - Απόλλων Πάργας
Θύελλα Κατσικάς - Αναγέννηση Στάνου
Α.Γ.Σ. Καστοριάς - Α.Ε. Ξηροβουνίου
Ρεπό: Νέα Σελεύκεια