Ήττα Αστέρα Πετριτή από Θύελλα (1 - 2) – Αγώνας ανόδου με Απόλλωνα Π.

May 29, 2022 918

Ο Αστέρας Πετριτή με σοβαρές ελλείψεις δεν κατάφερε να σφραγίσει σήμερα το εισιτήριο ανόδου, αφού ηττήθηκε στο γήπεδό του από τη Θύελλα Κατσικά με  2- 1 στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των αγώνων μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική. Για την ομάδα του Πετριτή ήταν η πρώτη ήττα σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή περίοδο. Όμως με νίκη την Κυριακή εξασφαλίζει την πολυπόθητη άνοδο.

Ο Αστέρας στο Α΄ ημίχρονο ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 1 – 0 με κεφαλιά  του Γαρδικιώτη στο 42΄, ενώ είχε και δοκάρι στο 12΄με τον Γραικό.  Τ α πάνω κάτω  ήρθαν στο Β ΄ ημίχρονο μέσα σε 4 λεπτά με τους φιλοξενούμενους να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή. Στο 68΄κέρδισαν πέναλτι και ο Πάνος ισοφάρισε σε 1 – 1. Ο ίδιος παίκτης στο 72΄ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1 – 2. Ο Αστέρας είχε ευκαιρίες, αλλά δεν τις αξιοποίησε.

Αστέρας Πετριτή (Γιάννης Σφακιανάκης): Πισσιάνης, Μεντής, Πολύζος (83’ Μαρουλάκης), Μάμαλος, Σκολαρίκης, Γαρδικιώτης, Γεωργοπάλης, Θηραίος, Καλησπεράτης (77’ Γούναρης), Μπεσού (27’ λ.τ. Ασπιώτης), Γραικός.

Θύελλα Κατσικάς (Νίκος Γκούρας): Αναστασίου, Κολιούσης, Μελιγγιώτης, Ψαρράς, Πάνος, Τσουμάνης (46’ Καζαντσίδης), Γούλας, Πολυχρόνης, Παπουτσής (56’ Δημητράκης), Κατσίφας (46’ Κοντογιάννης), Βαρτζιώτης (83’ Μαρούλης).

Μετά τα σημερινά αποτελέσματα 5 ομάδες (Απόλλων Πάργας, Αστέρας Πετριτή, Αναγέννηση Στάνου, Α.Γ.Σ. Καστοριάς, Θύελλα Κατσικά) διεκδικούν τις τρεις πρώτες θέσεις που οδηγούν στη Γ΄ Εθνική και όλα θα κριθούν την επόμενη και τελευταία αγωνιστική που θα διεξαχθεί την Κυριακή 5 Ιουνίου.  Η νίκη για κάθε ομάδα εξασφαλίζει και την άνοδο.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστική (Κυριακή 29 Μαΐου)

Αναγέννηση Στάνου - Α.Γ.Σ. Καστοριάς 1 - 0 (65΄Γιαννιώτης)

Απόλλων Πάργας - Νέα Σελεύκεια 3 – 0 (15΄- 63΄Γκόλιας, πεν. 45+1)

Αστέρας Πετριτή - Θύελλα Κατσικάς 1 - 2

Ρεπό: Α.Ε. Ξηροβουνίου