Αθλητικα

Πρώτη νίκη για ΑΕΛ- 2-0 τον Παναγρινιακό – ΑΟ Χαλκίς – Αστέρας Πετριτή 1 - 1

November 20, 2022 356

ΔΙΚΑΙΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΑΕΛ 2-0 ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟ

Την πρώτη νίκη της πέτυχε η ΑΕ Λευκίμμης σήμερα στο Δημοτικό Στάδιο Λευκίμμης. Επικράτησε του Παναγρινιακού με  2- 0 χάρη σε δυο γκολ του Πότση στο 42΄και στο 93΄κλέβοντας την μπάλα από τον τερματοφύλακα σκοράροντας σε άδειο τέρμα,. Πολύ καλή εμφάνιση των γηπεδούχων και δίκαιη νίκη.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος μπήκαν πιο δυνατά, έχοντας και την εύνοια του δυνατού αέρα, και απώλεσαν μεγάλη ευκαιρία στο 28 σε σέντρα του Κωστακιώτη και καρφωτή κεφαλιά του Βέρμπη να βρίσκει πρώτα στο έδαφος και στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι του Μανιάτη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μανιάτης νίκησε τον Τσεβανέδη.

Α.Ε Λευκίμμη (Π. Κορομπόκης) Λέτσο (22 λ.τ Παγκράτης) Κωστακιώτης (70 Πουλημένος) Γρηγοριάδης, Ματσοβίλα, Καρβούνης, Παπαγεωργίου, Πότσης, Χατζηστάμου (70 Θεοδωράκης) Γαστεράτος, Τσεβανέδης, Βέρμπης (60 Γεωργόπουλος)
ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΣ: (Β. Ξανθόπουλος) Μανιάτης, Καλοκαίρης, Γκόλιας, Σωτηρόπουλος, Λίτσος, Καντάνης, Τσιούνης, Μανιώτης, Τσάκνης (65 Βασιλόγιαννης) Κοντογιάννης (65 Μήλιος) Τσοπανάς (80 Πατίλας)
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Το Δ.Σ και σύσσωμη η ομάδα του ΠΑΝΑΓΡΙΝΙΑΚΟΥ, θέλει να ευχαριστήσει την ομάδα Αθλητική Ένωση Λευκίμμης για τη φιλοξενία, την οποία θα ανταποδωσει στο β γύρο και να συγχαρεί το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης Τζόβα, Γκέλη και Ευάγγελου απο το σύνδεσμο Ηπείρου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ 1-1

Ο Βασίλης Ζαχαράκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για του γηπεδούχους. Στη συνέχεια ο Αστέρας πίεσε και είχε δυο τετ-α-τετ με τον Γραμμένο, ο οποίος αστόχησε, ενώ ο ίδιος παίκτης είχε ακόμη ένα καλό σουτ άουτ.

Ο Αστέρας Πετριτή  διαμαρτύρεται για γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο Β΄ ημίχρονο και για τον μη καταλογισμό πέναλτι σε διπλή νατροπή του Γραμμένου.

Στο 83' ο Σούκερας που μπήκε στο ματς αλλαγή, πρόλαβε την έξοδο του γκολκίπερ του ΑΟΧ, τσίμπησε την μπάλα και την έσπρωξε εύκολα στα δίχτυα για το 1-1. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στα τελευταία λεπτά, αλλά παρέμεινε το 1 - 1

Διαιτησία: Σπήλιος (Κορινθία), Κωστάκης - Κουλοχέρης (Αν. Αττική).

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Ζουρούδης): Σιδεράκης, Γ. Ζαχαράκης, Κ. Μπαλωμένος, Μαγγίνας, Ντ. Πλάκα, Β. Ζαχαράκης, Απ. Μπαλωμένος, Κυριαζής, Ντοματάς (65' Κυριακού), Μπρούνο (74' λ.τρ. Αλ Μπασάμ), Αλεξανδρής (65' Μάρκου).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ : Πισσιάνης, Κορακιανίτης (57' Γεωργοπάλης), Μπονγκουγκού, Πούλος (66' Θηραιός), Ν. Τουρσίδης, Γαρδικιώτης, Γκασίδης, Γραικός, Μαργκόν, Τσιάβος (66' Σούκερας), Γραμμένος.