Αθλητικα

Ιστορική νίκη Αστέρα Πετριτή 3 -2 τον Βύζαντα ‘Ηττα ΑΕΛ από ΠΟ Φήκης (3 – 0)

April 08, 2023 457

Αστέρας Πετριτή Βύζας  3 - 2

Ιστορική νίκη με ανατροπή επί του Βύζαντα Μεγάρων που έχει γράψει ιστορία πριν από δεκαετίες στη Α Εθνική πέτυχε ο Αστέρας που ουσιαστικά εξασφαλίζει την παραμονή του στη Γ΄ Εθνική.

Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Σαχόλι διαμόρφωσε στο 12΄το 0-1. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με χατ τρικ του Γραμμένου.  Στο 22΄αξιοποίησε πάσα του Γεωργακόπουλου. Ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γραμμένος στο 50΄έγραψε το 2-1 και στο 60΄ το 3-1. Ο Βύζας πάλι με τον Σακόλι στο 71΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-2

Διαιτητής ο Δημήτρης Χατζηπαναγιώτου (ΕΠΣ Ηπείρου), με βοηθούς τους Ορέστη Ευαγγέλου και Γιώργου Παπαλαζάρου.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Πετριτή (Σφακιανάκης Ι): Δήμας, Πούλος, Γαρδικιώτης, Μαρκόν, Γραμμένος, Γκασίδης, Μεντής, Τσιάβος, Γεωργακόπουλος, Γεωργοπάλης, Κουκουλέκης Αγωνίστηκαν και οι: Ρουμελιώτης, Κουρτελέσης, Στούπας

Βύζας Μεγάρων (Εκκρεμεί)

ΠΟ Φήκης – ΑΕ Λευκίμμης 3 – 0

Ήττα με σκορ 3-0 για την ΑΕ Λευκίμμης που έπαιζε από το 50΄με δέκα παίκτες από τον  ΠΟ Φήκης. Δύο γκολ πέτυχε ο Νίκος Σκόνδρας που έφτασε τα 21 γκολ και ένα ο Ιωάννου για τους Τρικαλινούς.

Το φιλμ του αγώνα από το goaltrikala.g12′ Φάουλ Γιάννη Σκόνδρα μπλόκαρε ο Γκάγκος

14′ Σουτ του Νίκου Σκόνδρα η μπάλα πέρασε λίγο άουτ

28′ Ο Σκόνδρας στον Σαμαντά αυτός έσπασε στον Γεωργάκη σουτ του έμπειρου μέσου μπλοκάρει ο Γκάγκος

36′ Ο Σκόνδρας για τον Τσιώλη πλασέ απέκρουσε ο Γκάγκος

41′ Από τον Πολυζόπουλο η μπάλα έφτασε στον Νίκο Σκόνδρα ο οποίος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0

43′ Σουτ του Σκόνδρα μπλόκαρε ο Γκάκος

50′ Αποβλήθηκε με κόκκινη ο Πότσης που κράτησε αντικανονικά τον Σαμαντά ο οποίος έφυγε απέναντι από τον Γκάκο

66′ Σέντρα Τζέλη κεφαλιά Τσιώλη μπλόκαρε ο Γκάκος

69′ Μακρινό σουτ του Γιάννη Σκόνδρα μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Λευκίμμης

78′ Κούρσα του Σαμαντά έσπασε για τον Σκόνδρα ο οποίος αφύλακτος έκανε το 2-0

80′ Ο Νίκος Σκόνδρας τροφοδότησε τον Ιωάννου στην μικρή περιοχή με τον ποδοσφαιριστή της Φήκης να γράφει το 3-0

82′ Μπαίνουν οι Δούλαλας, Δρόσος, Νικλητσιώτης, Κατσαντώνης στις θέσεις των Σαμαντά , Τζέλη, Τσιώλη και Γιαννούλα

Π.Ο. Φήκης : Μήλος, Γιαννούλας, Τζέλης, Σκόνδρας Ι., Ζήσης, Γεωργάκης, Ιωάννου, Πολυζόπουλος. (56′ Πατρώνης), Σαμαντάς, Τσιώλης, Σκόνδρας Ν.

Α.Ε. Λευκίμμης: Γκάκος, Ματσοβίλα, Βασιλάκης, Βλάσσης, Χατζηστάμου, Βέρμπης, Τουρμούσογλου, Πότσης, Τσεβανέδης, Λώμης (52′ Παγκράτης), Μπαλός