• Αργυράδες - Κέρκυρας
  • Thursday , Feb 1 , 2018

Αθλητικα

Σημαντικές νίκες για ΑΕ Λευκίμμης 3-1 τον Απόλλωνα Πάργας και τον Αστέρα Πετριτή 1 – 0 εκτός τον Διγενή

April 12, 2023 253

Άνετη παραμονή με το 3 – 1 επί του Απόλλωνα Πάργας

Η Α.Ε. Λευκίμμης υποδέχθηκε τον Απόλλων Πάργας για την 24η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής με το σκορ να σταματάει στο 3-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο αλλά χωρίς γκολ, στο δεύτερο ήταν που πήρε δραματική τροπή, καθώς στο 46΄ η Λευκίμμη πήρε το προβάδισμα έπειτα από αυτογκόλ του Διαμάντη.

Στο 53΄ λεπτό οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Γρηγοριάδης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι με τον Πατσιούρα να είναι ανήμπορος να σταματήσει την μπάλα. Εκεί ήταν που ξέφυγε το παιχνίδι καθώς για δέκα λεπτά υπήρχαν συρράξεις ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων με το παιχνίδι να συνεχίζεται στο 63΄ με τον Σιδέρη και τον Βασιλάκη να έχουν αποχωρήσει με κόκκινη κάρτα αντίστοιχα.

Στο 65΄ ο Ντόκος εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας της Λευκίμμης και μείωσε σε 2-1, αλλά στο 90+3 ο Λιώμης βγήκε τετ α τετ και έκανε το 3-1 όπου ήταν και το σκορ του παιχνιδιού.

Μεγάλη νίκης εκτός έδρας του Αστέρα Πετριτή

Παταέι γερά στα πόδια του ο Αστέρας με τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Διγενή Νεοχωρίου. Μπήκε δυνατά, έχασε ευκαιρία στο 27΄ με τον Κουρτελέση , το σουτ του οποίου βγήκε άουτ. Το 0-1 έγινε στο 35΄ όταν μετά  από κόρνερ, η μπάλα μετά από δοκάρι βρήκε στο κεφάλι αμυντικού και κατέληξε στην εστία των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47΄οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία για το 0 – 2.

Διαιτητής ο Γιώργος Φακής (ΕΠΣ Λάρισας) με βοηθούς τους Αποστόλη Καλογριανίτη και Γιώργου Γιοβάνη  από την ΕΠΣ Καρδίτσας

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Διγενής Νεοχωρίου : Παπαπούλιος, Μαχαίρας, Μυλερός, Μπασιάκας, Τσιούφης, Γόρδιος Βασιλείου , Μαλάκος, Παναγιώτου Κουρκουλιώτης, Μάγγος.

Αστέρας Πετριτή : Δήμας, Μεντής, Γαρδικιώτης Κουρτελέσης, Πούλος, Γεωργοπάλης, Γκασίδης, Κουκουλέκης  Τσιάβος, Γραμμένος , Μαρκόν. Έπαιξαν και οι Σούκερας, Θηραίος , Ρουμελιώτης