Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1: Πρωταθλητές οι πράσινοι στο βόλεϊ

July 12, 2020 472

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1: Πρωταθλητές οι πράσινοι στο βόλεϋ

Επιμέλεια: Κώστας Χολίδης, sport24

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού, έκανε το 2-0 στη σειρά και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Volley League ανδρων μετά από 14 χρόνια.

Πρωταθλητής για πρώτη φορά μετά το 2006 είναι ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινοι αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-1 σετ από τον Ολυμπιακό, έκαναν την ανατροπή, επικράτησαν με 3-1 και έφτασαν έτσι στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Κλειδί στην αναμέτρηση ήταν η εξέλιξη του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός έφτασε μία ανάσα από το 0-2, αλλά οι πράσινοι με ανατροπή έκαναν το 1-1 και ουσιαστικά άλλαξαν τη ροή του αγώνα.

Εκεί καθοριστικό ρόλο έπαιξε ο Σωτήρης Πανταλέων. Ο 40χρονος κεντρικός μπήκε ως αλλαγή και με καθοριστικούς πόντους και μπλοκ γύρισε την μορφή του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός στα επόμενα δύο σετ ήταν εξαιρετικός και κατάφερε να φτάσει με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη που του έδωσε τον τίτλο.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και με όπλο το σερβίς του κατάφερε να προηγηθεί με πέντε πόντους 3-8. Ο Παναθηναϊκός μέσα από την άμυνα του και τις κόντρα μπάλες που τελείωσε κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά και να φέρει το σετ στα ίσα (12-12). Από εκεί και πέρα όμως ο Μουνιόθ ανακατεύοντας συνεχώς την τράπουλα, πήρε λύσεις από τον πάγκο του και ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με 22-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από νωρίς, ο Παναθηναϊκός έφερε το σετ στα ίσα στο 11-11, αλλά και πάλι οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Μόνο που αυτή την φορά οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν την απάντηση. Οι πράσινοι με επί μέρους 5-1 μετέτρεψαν το 20-21 σε 25-22 και έκαναν το 1-1 σετ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σωτήρη Πανταλέοντα.

Παίρνοντας ώθηση από την ανατροπή που έκανε στο τέλος του δεύτερου σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο τρίτο σετ και κατάφερε να από νωρίς να χτίσει διαφορά και να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του με 25-15. Στην αντίπερα όχθη ο Μουνιόθ συνέχισε να ανακατέβει την τράπουλα χωρίς αποτέλεσμα.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ όπου οι πράσινοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αντιδράσει και έφτασε στην κατάκτησή του και μαζί στη νίκη που του χάρισε το πρωτάθλημα.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-15, 25-13.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 4 άσσοι, 48 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 3 άσσοι, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 6π. (8/17επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50%υπ., 21%αρ.), Γιάκομπσεν 2 (2/4επ.), Ρανγκέλ 9 (4/9επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χαράλαμπος 9 (6/13επ., 2 μπλοκ, 55%υπ., 50%αρ.), Πελεκούδας 7 (7/9επ), Ζήσης (λ. - 69%υπ., 38%αρ.), Πανταλέων 8 (4/4επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8 (5/6επ., 3 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/14επ., 1 μπλοκ, 43%υπ., 35%αρ.), Ασπιώτης 9 (8/17επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 2 (1/2επ., 1 άσσος), Τερβαπόρτι 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Γκέργκι 8 (8/26, 41%υπ., 26%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. 71%υπ., 64%αρ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 3 (1/2επ., 2 άσσοι), Κουμεντάκης 7 (7/23επ., 40%υπ., 20%αρ.), Ριζόπουλος 2 (2/6επ., 60%υπ., 50%αρ.).