Λύγισε ο Φαίακας εκτός από την Πυλαία - Ριγανάς:«Μείναμε από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος»

March 09, 2020 703

Παρέμεινε στην έκτη θέση η Πυλαία

Μετά τη νίκη της επι τυο Φαίακα Κέρκυρας στη Μίκρα

Τη νίκη με 27-22 πήρε ο ΑΕΣΧ Πυλαίας απέναντι στον Φαίακα Κέρκυρας στη Μίκρα, παραμένοντας έτσι στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Πυλαία να παίρνει ένα προβάδισμα τριών τερμάτων από νωρίς. Ο Φαίακας που ταλαιπωρήθηκε από αρκετά προβλήματα τραυματισμών, προσπάθησε και έφτασε στην ισοφάριση με έναν εξαιρετικό Δούγια να δίνει λύσεις επιθετικά. Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-11.

Στο δεύτερο μέρος, η Πυλαία ξαναμπήκε εξίσου καλά και ανέβασε τη διαφορά στα 4 τέρματα. Ο Φαίακας μέχρι το 45ο λεπτό περίπου κράτησε επαφή με τον σκορ, όμως κάπου εκεί οι δυνάμεις του τον εγκατέλειψαν και η Πυλαία ξέφυγε στο σκορ «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη.

Έτσι η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέμεινε στην 6η θέση με 20 βαθμούς, μόλις έναν πίσω από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Φαίακας έμεινε στους 12 πόντους.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 27-22

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-1, 6-4, 10-8, 11-10, 13-11 (ημχ.) 15-13, 18-15, 20-17, 23-18, 26-19, 27-22

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Πάνος Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ορφανουδάκης, Καραπαναγιωτίδης, Ζαφείρης, Ανθομελίδης 2, Μπάτζιος 1, Μέτσης 2, Κουκμίσης 7, Τριανταφφυλίδης Τ. 1, Ανανιάδης, Καλόμοιρος 5, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 5, Αλατσατιανός, Τσόχας.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Νίκος Ριγανάς): Κοτσέσκοφ, Δούγιας 8, Δέσπος, Κουλούρης, Γιαβασίδης 3, Κόντης, Γεωργαλής, Σκουρτάι, Χερουβείμ 4, Δελλής 6, Βλαχόπουλος, Χάλαρης, Γιαννακόπουλος 1, Καραγκιοζίδης, Νάστος.

Διαιτητές: Δελόγλου-Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 3-5, Πέναλτι: 7/8-4/5

e-handball.g

Ριγανάς:«Μείναμε από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος»

Δηλώσεις Νίκου Ριγανά μετά το παιχνίδι με τον ΑΕΣΧ Πυλαίας

Στο γεγονός πως η ομάδα του έμεινε από δυνάμεις στο δεύτερο μέρος στάθηκε ο προπονητής του Φαίακα Κέρκυρας Νίκος Ριγανάς μετά την ήττα της ομάδας του από την Πυλαία. Τόνισε επίσης πως περιμένει τις επιστροφές παικτών του έτσι ώστε να παλέψει για θετικό αποτέλεσμα με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ.

Αναλυτικά όσα ανέφερε στο e-handball.gr: «Το ξέραμε από την αρχή ότι το παιχνίδι αυτό θα είναι πολύ δύσκολο λόγω των απουσιών που έχουμε. Παρόλ’αυτά το προσπαθήσαμε για αρκετό χρόνο, απλά στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 12ο λεπτό νομίζω ότι μείναμε από δυνάμεις με αποτέλεσμα να χάσουμε την αυτοσυγκέντρωσή μας στην άμυνα και να παίρνουμε λάθος αποφάσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να μεγαλώνει η διαφορά. Από εκεί και πέρα δεν βρήκαμε τις δυνάμεις να γυρίσουμε στο παιχνίδι και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Έχουμε ακόμα δύο παιχνίδια για την κανονική διάρκεια. Ευτυχώς για εμάς θα έχουμε ένα διάλειμα το επόμενο Σαββατοκύριακο για να μπορέσουν τουλάχιστον να επιστρέψουν οι δύο αθλητές μας στην ενεργό δράση και να παλέψουμε επι ίσοις όροις με την ομάδα του ΠΑΟΚ για έστω ένα βαθμό».