Print this page

Χρυσή η Σπ. καρύδη - Ασημένια η Π. Δόση - Χάλκινος ο Δ. Μονόπωλης

February 12, 2021 696

Σημαντικές επιτυχίες για το κερκυραϊκό αθλητισμό στη σημερινή  πρώτη ημέρα του 35ου Πανελλήνιου Πρωτάθληματος Κλειστού Στίβου του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Η Σπυριδούλα Καρύδη του Κερκυραϊκού κατέκτησε χθες το χρυσό μετάλλιο στο τριπλούν Γυναικών με άλμα 13.72μ έσπασε το ατομικό της ρεκόρ στον κλειστό στίβο και μάλιστα τέσσερις φορές, αφού είχε άλλα τρία άλματα 13.48μμ, 13.51μ και 13.58μ(προηγούμενο 13.25μ από το 2019 στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20 της Κωνσταντινούπολης). Δεύτερη στον χθεσινό αγώνα ήταν η Αγγελική Λυμπεροπούλου (ΓΑΣ Αλεξάνδρεια) με 12.77μ και στην τρίτη θέση με 12.63μ κατετάγη η Αναστασία Φουτσιτζίδου (ΑΓΣ Άτλας Πατρών).

Αποτέλεσμα εικόνας για ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΔΟΣΗ
Η Π. Δόση ασημένια στο άλμα εις ύψος στα 1.83 (είχε τρεις άκυρες στο 1.85), μένοντας πίσω μόνο από την Ιωάννα Ζάκκα (της Φιλοθέης) που ξεπέρασε τα 1.85, ενώ, χάλκινο μετάλλιο απέσπασε η Ελευθερία Χριστογεώργου (Κηφισιά) που είχε καλύτερο άλμα ίδιο με την Κερκυραία άλτρια.

Αποτέλεσμα εικόνας για ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΟΝΟΠΩΛΗΣ

Ο Δ. Μονόπωλης, άλτης του ΚΓΣ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν με άλμα στα 15.66. Πρώτος  ο Δημήτρης Τσάμης του Ολυμπιακού με 16.42, ενώ, ασημένιος ήταν ο Νίκος Ανδρικόπουλος του ΑΕ Μεσογείων με 16.36.

Πουλής - Δουκατέλης
 Ο Πέτρος Πουλής (του ΚΓΣ) βρέθηκε στην πρώτη πεντάδα της σφαιροβολίας με βολή στα 13.66 (πρωταθλητής Ελλάδας ο Μουζενίδης του Κένταυρου με 19.74), ενώ, ο Σπύρος Δουκατέλης (ΚΓΣ) έφτασε μέχρι την 7η θέση στα 60μ με χρόνο 7’’08. Στην κούρσα του τελικού νικητής αναδείχτηκε ο Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) με 6’’68