Στην κορυφή της Ευρώπης η Ιταλία, που επικράτησε στα πέναλτι της Αγγλίας.

Η Ιταλία έπειτα από 53 χρόνια κατέκτησε το Euro επικρατώντας 3-2 της Αγγλίας στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση) με ήρωα τον Τζίτζι Ντοναρούμα να αποκρούει το πέναλτι του Σακά. Το 2ο τρόπαιο της σκουάντρα ατζούρα.

Ιταλία και Αγγλία αναμετρήθηκαν στον μεγάλο τελικό του Euro 2020, με μοναδικό στόχο την κατάκτηση του τροπαίου.

Ονειρεμένη ήταν η εκκίνηση της εθνικής Αγγλίας στον παρθενικό τελικό της ιστορίας της σε Euro καθώς παραβίασε την ιταλική εστία που υπερασπιζόταν ο Τζανλουίτζι Ντοναρούμα πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά αγώνα, έχοντας για σκόρερ τον Λουκ Σο.

Στο 67΄,ο Βεράτι πήρε κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, με το Μπονούτσι να βρίσκει τη μπάλα στην επαναφορά και να ισοφαρίζει, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε 1-1, με τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση.

Το σκορ παρέμεινε ισόπαλο κατά τη διάρκεια της παράτασης και οι αντίπαλοι έλυσαν τις διαφορές στα πέναλτι. Στη διαδικασία των πέναλτι η Ιταλία επικράτησε με 3-2 και κατέκτησε το Euro 2020 μετά το 1968.

Σάντσο αποκρούει ο Ντοναρουμα
Ζορζίνιο αποκρούει με τη βοήθεια του δοκαριού ο Πίκφορντ!
Σάκα αποκρούει ο Ντοναρούμα!
Η Ιταλία επικρατεί στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 με ήρωα τον Ντοναρούμα και κατακτά το τρόπαιο της Πρωταθλήτριας Ευρώπης!

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΦΙΝΑΛΙΣΤ

Ιταλία: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Έμερσον, Μπαρέλα, Ζορζίνιο, Βεράτι, Κιέζα, Ιμόμπιλε, Ινσίνιε

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Σο, Φίλιπς, Ράις, Τρίπιερ, Μάουντ, Κέιν, Στέρλινγκ

Διαιτητής: Μπιόρν Κάιπερς (Ολλανδία)
Βοηθοί: Σάντερ φαν Ρέκελ (Ολλανδία), Έρβιν Τσάινστρα (Ολλανδία)
4ος Διαιτητής: Κάρλος ντελ Θέρο Γκράντε (Ισπανία)
Video Assistant Referee: Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία)