Ήττες για Αστέρα Π. & ΑΕΛ – Όλα τα αποτελέσματα

December 03, 2023 750

Δυο ήττες για τις κερκυραϊκές ομάδες της Γ΄ Εθνικής αν και αγωνίζονταν και οι δυο εντός έδρας. Για τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου ο  Αστέρας Πετριτή ηττήθηκε με 1 – 0 από τη Ζάκυνθο και η ΑΕ Λευκίμμης με 2 – 0 από τον Πιερικό.

Αστέρας Πετριτή – Ζάκυνθος 0 -1

Οι γηπεδούχοι, προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί με κύριο εμπνευστή τον Κοιλιάρα είχαν δυο  μεγάλες ευκαιρίες στο ματς. Στο 22΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γωγουβίτης έπιασε την κεφαλιά με τον Ραγιά με εκπληκτική επέμβαση να κρατάει όρθια την ομάδα του και στο 34′ ο Μεντής έκανε την παράλληλη πάσα με τον Μούστα να απομακρύνει προ του Λούβρου ο οποίος ήταν έτοιμος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ραγιά.

Στο Β΄ μέρος, η Ζάκυνθος στην πρώτη της ουσιαστικά επίσκεψη στα καρέ του Αστέρα ευτύχησε να πετύχει το γκολ, μετά από  πολύ ωραία πάσα του Τσιμέλι στον Γουσέτη ο οποίος με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα και έκανε το 0 - 1 για την ομάδα του. Στη συνέχεια η

Ζάκυνθος, αρκέστηκε σε αντεπιθέσεις. Είχε μια καλή στιγμή στο 65΄ όταν μετά από ωραία μπαλιά του Κάρδαρη στον Γουσέτη ο τελευταίος δεν πρόλαβε να πλασάρει καθώς ο Γεωργακόπουλος είχε κάνει την έξοδο και εδίωξε την μπάλα! Το μόνο που έκανε ο Αστέρας Πετριτή ήταν να απειλήσει στο 77΄ με ωραίο σουτ του Τσιάβου με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ!

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Χατζηπαναγιώτης Δ. (Ηπείρου) με βοηθούς τους Κατσογιάννη Ηλ. (Ηρακλείου) και Πασιά Αρ. (Ηπείρου)

Αστέρας Πετριτή (Γιάννης Σφακιανάκης): Θεοδωρόπουλος, Κοντομίχης (61΄ Γεωργοπάλης), Μεντής (81΄ Σούκερας), Γωγουβίτης (68΄ Τσιάβος), Ρουμελιώτης, Γαρδικιώτης, Γκασίδης, Κρητικός, Κοιλιάρας, Γεωργακόπουλος 61΄ Στεργίου), Λούβρος (81΄ Λούβρος)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Στάθης Καραμαλίκης): Ραγιάς, Λιβέρης 26΄ Λτρ Κακολύρης), Μούστα, Σούρμπης, Γουσέτης, Τσιμέλι, Κάρδαρης (81΄ Ντούκας), Νικολακόπουλος, Νικολίτσας, Αγκαράϊ ,Στύλλα Τελέν (46΄ Τσουκαλάς)

Με στοιχεία από το ioniansports.gr

ΑΕ Λευκίμμης – Πιερικός 0 -2

Ακόμα μια ήττα για την ΑΕΛ εντός έδρας από τον Πιερικό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Καρατάσιου στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του Α΄ ημιχρόνου. Το τελικό 0 -2 διαμόρφωσε ο Κατσαβάκης στο 71’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Αποτελέσματα 13ης Αγωνιστικής – Κυριακή 3/12 - 2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αστέρας Πετριτή – Ζάκυνθος 0-1 (49′ Γουσέτης)

ΑΕ Λευκίμμης – Πιερικός 0-2 (45+3′ Καρατάσιος, 71 ‘Κατσαβάκης)

ΠΟ Φήκης – Εθνικός Ν. Κεραμιδίου 0-2 (6′ Χατζής, 61 ‘Παπαδόπουλος)

Εορδαϊκός – Θύελλα Κατσικά 0-2 (44′ Παππάς, 61’Εμβραΐζογλου)

Θεσπρωτός – Αστέρας Σταυρού 1-2 (10′ Ροβίνας / 64′ Δρόσος, 89′ Αλεξίου)

ΓΑΣ Σβορώνος – Αναγέννηση Άρτας 2-0 (44′ Δεμηρτζόγλου, 47′ Κυπαρίσσης)

Νέα Αρτάκη – Τρίκαλα 4-2 (23′-84′ Σπηλιώτης, 41′ Χατζηστάμου Δ., 90′ Ντελέκος / 47′-73′ Σκόνδρας Ν.)

Βατανιακός – ΑΕ Κιλελέρ 0-0

Καστοριά – Μαγνησιακός 3-0 α.α.