• Αργυράδες - Κέρκυρας
  • Thursday , Feb 1 , 2018

Αθλητικα

Μεγάλη νίκη της ΑΕΛ (4 – 1) την Αρτάκη – Ήττα του Αστέρα στην Ηγουμενίτσα – Όλα τα αποτελέσματα

January 14, 2024 817

Με την 18η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Γ’Εθνικής. Η ΑΕΛ πήρε μεγάλη νίκη επί της Νέας Αρτάκης με 4 – 1, ενώ στην Ηγουμενίτσα ο Αστέρας Π. γνώρισε την ήττα από τον γηπεδούχο Θεσπρωτό με  2- 0

Θεσπρωτός – Αστέρας Πετριτή 2-0

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με υπέροχο σουτ του Ρούση μέσα από την περιοχή που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τζαφέστα.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι με την πάροδο του χρόνου ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να δημιουργήσουν προυποθέσεις για γκολ με τον Θεσπρωτό να είναι προσεκτικός στα μετόπισθεν και να αποφεύγει τα λάθη.

Στο 74ο λεπτό οι φιλονούμενοι άγγιξαν την ισοφάριση αλλά ο Πάνου ήταν σε ετοιμότητα και με γρήγορα αντανακλαστικά σταμάτησε την κεφαλιά εξ επαφής του Γκασίδη στην μοναδική και μεγαλύτερη ευκαιρία του Αστέρα στο παιχνίδι.

Ο Θεσπρωτός δεν απειλήθηκε στην συνέχεια και στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (93ο) πέτυχε και 2ο γκολ με κοντινή κεφαλιά του Βιλάλμπα.

Διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου), Γκέλης, Διαμαντόπουλος (Ηπείρου)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Πάνου, Ορφανός, Αγγελούλης, Τσώτσος, Κορακιανίτης, Παλαμούτσης, Τσιαφίτσας, Οικονομίκος (57ο Κλεμέντε), Ρούσης (70ό λ.τρ. Ράπτης), Ζελέκου (64ο Ροβίνας), Βιλάλμπα.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΤΡΙΤΗ: Τζαφέστας, Μεντής, Γωγουβίτης (81ο Λέσσης), Ρουμελιώτης (81ο Γεωργακόπουλος), Γαρδικιώτης, Πούλος (81ο Γεωργοπάλης), Κρητικός, Γκασίδης, Στεργίου (54ο Τσιάβος), Λούβρος, Σουκέρας (62ο Κοιλιάρας).

Με στοιχεία από  thesprotikospalmos

ΑΕ Λευκίμμης - Αρτάκη 4-1

Μεγάλη νίκη της ΑΕΛ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25′, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γρηγοριάδη και τέσσερα λεπτά μετά ο Τσοπανάς διπλασίασε τα τέρματα τους, ενώ στο 37′ ο Παπαθανασίου τους έδωσε ακόμη πιο ισχυρό προβάδισμα νίκης από νωρίς, κάνοντας το 3-0. Με γκολ του Ιορδανίδη, μείωσαν σε  3-1 οι φιλοξενούμενοι.  Στο 72ο λεπτό, με τον Νίτα διαμορφώθηκε το θριαμβευτικό 4 – 1

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μώκος (Θεσπρωτίας)/Νάστος (Πρεβέζης-Λευκάδος)-Ζιώγας (Πρεβέζης-Λευκάδος).

ΑΕ ΛΕΥΚΙΜΜΗΣ (Χρήστος Αγγέλης): Mocovila, Μπάλος, Καραμποΐκης, Σκιαδάς, Παπαθανασίου, Τσοπανάς, Μουζακίτης, Σπανός, Παγκράτης, Γαστεράτος, Γρηγοριάδης. (Τσαγκαράκης, Βασιλάκης, Ρέτσης, Κουρής, Τσούτσης, Νίτας).

ΑΡΤΑΚΗ (Δημήτρης Μαγκαφίνης): Μουζάκης, Δ. Χατζηστάμου, Μερτύρης, Μπιμπισίδης, Στασινόπουλος, Γερογιάννης, Λάμπρου, Ντελέκος, Παυλίδης, Ιορδανίδης, Σπηλιώτης. (Βρέττος, Φισκατώρης, Ζαχαράκης, Ντουμάνης, Βελής, Παπαδάκης, Μεταξάς, Παπαδημητρίου, Σαλπιγγίδης).

Τα αποτελέσματα: 18η αγωνιστική

Εορδαϊκός – Σβορώνος 0-0

Α. Ε. Λευκίμμης – Α. Ο. Νέας Αρτάκης 4-1

Καστοριά – Βατανιακός 3-3

Π. Ο. Φήκης – Κιλελέρ 0-3 α. α.

Ζάκυνθος – Τρίκαλα 0-0