• Thursday , Feb 1 , 2018

Αθλητικα

Ιστορικός θρίαμβος ΟΦΑΜ- Ήττες ΑΕ Λευκίμμης και ΑΟΚΚ

October 18, 2020 960

Ιστορικός θρίαμβος στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου για το πρωτάθλημα Γ΄ Εθνικής ο ΟΦΑΜ στο γήπεδό του. Πέτυχε ευρεία νίκη με 4 - 1 επί του   Μ. Αλέξανδρου Καλλιθέας Καστοριάς σκορπίζοντας θύελλα ενθουσιασμού όχι μόνο στους Αγιμαθίτες, αλλά στους φιλάθλους όλου του νησιού.  Το σκορ άνοιξε με κεφαλιά του Νίκου Σπινουλα μέσα από την περιοχή στο 7΄. Στο 15΄με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τζερεμέ η φιλοξενούμενη  ομάδα έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Το 2-1 εγινε με όμορφο σουτ του Σπύρου Σπινουλα εξω απο τη περιοχή και έτσι έκλεισε το ημίχρονο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΑΜ ς ανέβασε ρυθμούς και με πίεση, πολλα τρεξίματα και δύναμη, κερδιζε μονομαχίες και στο 50΄έχασε μια τεράστια ευκαιρία με τον Robu Joel Omasere που έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι.
Στο 54΄ λεπτό μετά από σύγχυση μέσα στην αντίπαλη περιοχή η μπάλα ήρθε στον Σπύρο Σπίνουλα που με όμορφο πλασέ διαμόρφωσε  το 3-1 εδραιώνοντας τη νίκη.
Στη συνέχεια  έπεσε και ο ρυθμός του αγώνα και φτάσαμε στο 90+ που ο ΟΦΑΜ κέρδισε ένα φάουλ εκτός περιοχής και ο Γιάννης Γωνιαδης με αριστουργηματικό τρόπο  έβαλε το κερασάκι στην ... τούρτα του θριάμβου διαμορφώνοντας  το 4-1.

Δεν τα κατάφερε στο Καναλάκι  η ΑΕ Λευκίμμης, όπου ηττήθηκε 2-1 από τον Αχέροντα. Ο Κυριάκης στο 18΄άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ισοφάρισε η ΑΕΛ  στο 38΄με τον Ματσοβίλα, αλλά ο  Βέρμπης στο 49΄ έσημείωσε το νικητήριο γκολ για τον Αχέροντα.

Στο Αγρίνιο, ο ΑΟ Κασσιόπη Κέρκυρα γνώρισε βαριά ήττα με  5-1 από τον Παναγρινιακό.