Ο Καστός, η μικρότερη κατοικίσιμη νησίδα των Επτανήσων, νότια του Καλάμου, διατηρεί ακόμη τους ρυθμούς προηγούμενων δεκαετιών.Το ήρεμο, το ήσυχο, το δεν θέλω και πολλά πολλά, μόνο ήλιο και θάλασσα, ο Καστός.
Ο Καστός βρίσκεται απέναντι από το Μύτικα της Αιτωλοακαρνανίας και δίπλα από το μεγαλύτερο νησάκι τον Κάλαμο. Aνήκει με άλλα 17 νησάκια και βραχονησίδες στις Τηλεβοΐδες νήσους, είναι όλο και όλο 5,915 τ.χλμ. και έχει… μόλις 35 μόνιμους κατοίκους.
Σήμα κατατεθέν ο ανεμόμυλος στα αριστερά του λιμανιού που είναι μάλιστα και ένα από τα τρία καφέ του νησιού.
Ο μοναδικός οικισμός με τα πέτρινα σπίτια και τα ταβερνάκια είναι χτισμένος γύρω από το λιμάνι.
Στον Καστό θα απολαύσετε φυσιολατρικούς περιπάτους, θα δείτε ωραία εκκλησάκια, παλιά ελαιοτριβεία και θα βουτήξετε σε ανέγγιχτες (από τον άνθρωπο) παραλίες.
Το νησί διαθέτει εγκαταστάσεις όπως μίνι μάρκετ, τρία μπαρ, τρια εστιατόρια και ένα μικρό κατάστημα δώρων. Όλες οι εγκαταστάσεις είναι ανοιχτές κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού, ωστόσο οι περισσότερες κλείνουν κατά τους χειμερινούς μήνες του νησιού. Το νησί διαθέτει δύο λιμάνια για πρόσδεση σκαφών, το ένα βρίσκεται στο μπροστινό μέρος του νησιού, το άλλο βρίσκεται στο πίσω μέρος.