Αποτελεί πρόκληση για τους εκπαιδευτικούς η εκδήλωση παρουσίασης του νέου νομοσχεδίου της κυβέρνησης για την τεχνική εκπαίδευση στο ΕΠΑΛ Περάματος από τον Υπουργό ΠΑΙΘ, επισημαίνει σε ανακοίνωσή της η ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ (ΕΛΜΕ Πειραιά) και καλεί την ΕΛΜΕ να πάρει απόφαση για:
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΡΙΤΗ 19/12 ΣΤΟ ΕΠΑΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΘ
«Την παρακάτω πρόταση έχει καταθέσει η Ενότητα Αντίστασης Ανατροπής προς το ΔΣ της ΕΛΜΕ Πειραιά ενόψει της προγραμματισμένης εκδήλωσης/παρουσίασης του νέου αντιδραστικού νομοσχεδίου για την τεχνική εκπαίδευση από τον Υπουργό ΠΑΙΘ, παρουσία Μητσοτάκη στο ΕΠΑΛ Περάματος»
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΤΡΙΤΗ 19/12 ΣΤΟ ΕΠΑΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΗΜΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΘ
Αποτελεί πρόκληση για τους εκπαιδευτικούς η εκδήλωση παρουσίασης του νέου νομοσχεδίου της κυβέρνησης για την τεχνική εκπαίδευση στο ΕΠΑΛ Περάματος από τον Υπουργό ΠΑΙΘ.
Την ίδια στιγμή:
• που υπάρχουν πάνω από 40.000 ελαστικά εργαζόμενοι στην εκπαίδευση και χιλιάδες κενά ακάλυπτα.
• Που απανωτοί ταξικοί φραγμοί πετούν τους μαθητές από τη φτωχολογιά εκτός εκπαιδευτικής διαδικασίας.
• Που αξιολόγηση που επιχειρείται να επιβληθεί θα αλλάξει δραματικά προς το χειρότερο την κατάσταση μέσα στα σχολεία.
• Που οι διώξεις εκπαιδευτικών έρχονται να «κάτσουν» σε αυτήν την κατάσταση και να δημιουργήσουν ένα κλίμα φόβου και τρομοκρατίας.
Μέσα σε όλη αυτή την κατάσταση θα έρθει να παρουσιάσει ο Υπουργός ΠΑΙΘ το νέο αντεκπαιδευτικό ταξικό νομοσχέδιο της κυβέρνησης για την τεχνική εκπαίδευση.
Και που;
Σε ένα σχολείο στο οποίο οι συνάδελφοι αλλά και γονείς έδωσαν αγώνα τα προηγούμενα χρόνια για να μην μετατραπεί σε Πρότυπο. Δηλαδή για να μην αποκλείονται από το σχολείο εξ αρχής οι μαθητές από τα πιο φτωχά στρώματα, αφού εισάγονται κριτήρια βαθμολογίας, για να μην καταργηθούν οι οργανικές των συναδέλφων.
Ενάντια εν τέλει στην κατηγοριοποίηση των σχολείων.
Απέναντι σε αυτή την εκδήλωση πρόκληση η ΕΛΜΕ Πειραιά να καλέσει τους συναδέλφους σε συγκέντρωση διαμαρτυρίας!
ΔΗΜΟΣΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
ΝΑ ΚΑΛΥΦΘΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΝΑ
ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ/ΝΕΟΔΙΟΡΙΣΤΩΝ
ΚΑΤΩ Ο ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ-ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ
ΝΑ ΠΑΡΘΟΥΝ ΠΙΣΩ ΟΙ ΔΙΩΞΕΙΣ
ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΤΡΙΤΗ 19/12 ΣΤΟ ΕΠΑΛ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ
Ενότητα Αντίστασης Ανατροπής ( ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΠΕΙΡΑΙΑ | ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ | ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ) ΠΕΙΡΑΙΑΣ, ΔΕΚΕΜΒΡΗΣ 2023 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.