Οι πρώτες πληροφορίες αναφέρουν ότι ισχυρές δυνάμεις των ΜΑΤ και της ομάδας ΟΠΚΕ περικύκλωσαν το κτήριο και προχώρησαν στην απελευθέρωση του χώρου.
Σύμφωνα με το Thesstoday.gr τη στιγμή της επιχείρησης δεν υπήρχαν άτομα, όμως εντοπίστηκαν ευρήματα και αντικείμενα, τα οποία απομακρύνθηκαν από το κτήριο.
Αυτό που επισημαίνουν αρμόδιες πηγές είναι ότι «αποκαταστάθηκε ο χώρος και παραδόθηκε και πάλι στις πρυτανικές αρχές».
Όπως και σε μια πρόσφατη επιχείρηση σε κυλικείο που τελούσε υπό κατάληψη, στη Θεολογική Σχολή, έτσι και τώρα έχει γίνει κάλεσμα για συγκέντρωση αντιεξουσιαστών στις 10:00 το πρωί στη γραμματεία της Σχολής ώστε να υπερασπιστούν την κατάληψη.
Σημειώνεται ότι και πριν από δύο χρόνια είχε γίνει μια παρόμοια επιχείρηση εκκένωσης, όμως μετά από λίγο καιρό έγινε ανακατάληψη – η οποία διατηρούνταν μέχρι και σήμερα το πρωί.
Δείτε το ρεπορτάζ του OPEN
Φοιτητές και αλληλέγγυοι, πραγματοποίησαν, στις 10 το πρωί, συγκέντρωση διαμαρτυρίας έξω από τον χώρο για τον οποίο σε ανακοίνωσή τους αναφέρουν, μεταξύ άλλων:
Τον Οκτώβρη του 2016, το εγκαταλελειμμένο πρώην Κυλικείο Ιατρικής ξαναζωντάνεψε ως μια ανάγκη εύρεσης του χαμένου μας χωροχρόνου, ως μια ρωγμή στην ασφυκτική καθημερινότητα της πανεπιστημιακής και μη ζωής, ως ένας τόπος συνύπαρξης κόντρα στην εντατικοποίηση που βιώνουμε στη σχολή, στη δουλεία, στις σχέσεις μας. Ο χώρος του κυλικείου μας δίνει τη δυνατότητα να συναντιόμαστε συλλογικά στη σχολή, να γνωριζόμαστε, να μοιραζόμαστε τα βιώματά μας, το διάβασμα, το μαγείρεμα, τη δημιουργικότητα, αλλά και την φροντίδα του χώρου· να μαθαίνουμε, δηλαδή, να ζούμε μαζί, αυτοοργανωμένα, αντιιεραρχικά, αλληλέγγυα…