Μεγάλη προσέλευση κόσμου και πολύ κέφι στο παραδοσιακό πανηγύρι της Αγίας Παρασκευής στο Νεοχωράκι Αργυράδων την Παρασκευή 26 Ιουλίου. Μια πολύ όμορφη βραδιά με τις μελωδίες και τα τραγούδια της ορχήστρας.
Ο Πολιτιστικός Σύλλογος Νεοχωρακίου «Καλλιπάτειρα» και η Ενορία Αγίου Νικολάου φρόντισαν για την καλή οργάνωση των εορταστικών εκδηλώσεων κάθε χρόνο ικανοποιώντας το πολυπληθές κοινό.
Η Αγία Παρασκευή ή Παρασκευή Αθληφόρος ή Παρασκευή Μεγαλομάρτυς είναι αγία της Ορθόδοξης εκκλησίας και θεωρείται προστάτιδα των ματιών. Έζησε στη Ρώμη κατά το 2ο αιώνα και υπέστη μαρτυρικό θάνατο επί ημερών του αυτοκράτορα Μάρκου Αυρήλιου.
Ευχαριστήριο
Ο Πολιτιστικός σύλλογος Νεοχωρακίου ευχαριστεί θερμά για άλλη μια χρονιά το πλήθος του κόσμου που ήρθε στην εκδήλωση, ευχαριστεί τους εθελοντές που βοήθησαν, και ευχαριστεί ιδιαίτερα τα ανώνυμα άτομα για την ουσιαστική τους βοήθεια.