Ο Κερκυραίος Αρσένης Κουλούρης μετά τα δύο πρώτα άκυρα άλματα κατάφερε να διορθώσει τα λάθη του και να αντιδράσει πετυχαίνοντας μια μεγάλη επίδοση στα 7,46 μέτρα. Ο άλτης του Παύλου Σκορδίλη και του ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ξεπέρασε το 7,26μ., που ήταν το ρεκόρ του και προκρίθηκε με την τρίτη επίδοση στον τελικό θέτοντας πλέον υψηλούς στόχους. Ο τελικός του αγωνίσματος θα γίνει την Παρασκευή (19/7, 18.10) .
“Στα δύο πρώτα άλματα είχα πολύ άγχος. Δεν το περίμενα πως θα μου συμβεί, πίστευα πως θα μπω θα κάνω ένα άλμα και θα φύγω, τελικά όλα καλά. Πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός, τα λάθη σε αυτές τις διοργανώσεις δε συγχωρούνται. Για τον τελικό θα διεκδικήσω μια καλή θέση. Πιστεύω πως θα πάω καλά. Έχω μπροστά μου και το τριπλούν, όπου και εκεί αναμένω μια καλή παρουσία“, είπε ο αθλητής.
Με μεγάλη καθυστέρηση ολοκληρώθηκε ο προκριματικός στο β΄ γκρουπ του μήκος, λόγω τεχνικού προβλήματος στο σύστημα μέτρησης. Οι αθλητές μάλιστα άλλαξαν σκάμμα όταν ολοκληρώθηκε το α΄ γκρουπ, έχοντας κάνει μόλις μία προσπάθεια μέχρι τότε. Ο αθλητής του Κώστα Μπανιώτη ξεκίνησε με 6,97 μ. έκανε 6,80 μ. στο δεύτερο, ενώ ήταν για άκυρος στο τρίτο, όπου έπεσε πάνω από τα 7,20 μέτρα. Ο αθλητής έχασε τον τελικό για διαφορά προσπαθειών, αφού ο 12ος προκρίθηκε με δεύτερο καλύτερο άλμα.
“Δε το διαχειρίστηκα καλά περίμενα να είμαι καλύτερα, αλλά αυτή η μεγάλη αναμονή με επηρέασε πολύ. Το τρίτο άλμα ήταν καλό, δεν μάζεψα στο τέλος κι έτσι βγήκε άκυρο. Κρατάω την εμπειρία για τη συνέχεια όπου θέλω να διεκδικήσω ακόμη καλύτερες εμφανίσεις. Είναι ωραίο να είσαι σε αυτούς τους αγώνες“, είπε ο Τζελέπης, που έχει ατομικό ρεκόρ 7,27 μέτρα.