Ο άλτης του Παύλου Σκορδίλη και του Παναθηναϊκου κατέλαβε την πέμπτη θέση με 7,42 μ. και φλέρταρε μέχρι τέλους το μετάλλιο. Ο νεαρός τριπλουνίστας ξεκίνησε με το 7,42 μ. και ήταν ανταγωνιστικός καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Ήταν άκυρος στο δεύτερο άλμα και πέτυχε 7,41 μ. στο τρίτο. Ο Κουλούρης στη συνέχεια ρίσκαρε το ιδανικό πάτημα, και έκανε τρία διαδοχικά άκυρα και έκλεισε τον αγώνα του με 7,42 μ. (-1,2).
“Πραγματικά το χάρηκα. Είμαι χαρούμενος που ήμουν στον αγώνα και κυνήγησα το μετάλλιο. Ήταν ένας ωραίος αγώνας. Αύριο έχω το τριπλούν όπου περιμένω μια καλύτερη θέση”, είπε ο αθλητής.
Ο Ρέμι Μούριε (Γαλλία) ήταν νικητής με 7,72 μ. και νέο ατομικό ρεκόρ, ο Άρον Χάζντου (Ουγγαρία) ακολούθησε με 7,58 μ. και ο Ιταλός Ινζόλι ήταν τρίτος με 7,54 μ. στο ένα και μοναδικό έγκυρο άλμα του.