Στην υπερεργασία και τις συνθήκες εργασίας αποδίδουν τις ευθύνες οι συνάδελφοι του.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι ο 59χρονος εργάτης κατέρρευσε σήμερα από παθολογικά αίτια και ο θάνατός του διαπιστώθηκε στο νοσοκομείο. Σύμφωνα με τον 902.gr, συνάδελφοί του επιρρίπτουν ευθύνες στην υπερεντατικοποίηση της εργασίας, καθώς ο δημοτικός υπάλληλος δούλευε διαδοχικές μέρες βράδυ, ενώ του χρωστούσαν και πολλά ρεπό.
O θάνατος του 59χρονου έρχεται μετά το δυστύχημα με θύμα οδηγό απορριμματοφόρου του Δήμου Αθήνας στον ΧΥΤΑ Φυλής την περασμένη Κυριακή, που προκάλεσε οργή και αγανάκτηση με τον συντονισμό φορέων, συλλογικοτήτων και πολιτών Δ. Αττικής - Δ. Αθήνας «Δυτικό Μέτωπο» να κάνει λόγο για προδιαγεγραμμένο έγκλημα εξαιτίας της αδιαφορίας των υπευθύνων, που έχουν επιβάλει το σημερινό μοντέλο διαχείρισης των απορριμμάτων του λεκανοπεδίου.