• Αργυράδες - Κέρκυρας
  • Thursday , Feb 1 , 2018

Αθλητικα

Θρίαμβος - χρυσό μετάλλιο για τον Μίλτο Τεντόγλου και στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα με 8,52 μ.

August 24, 2023 776
Ένας ακόμα θρίαμβος από τον τεράστιο Τεντόγλου, ο οποίος έγραψε ιστορία με την κατάκτηση της κορυφής στην πρωτεύουσα της Ουγγαρίας και μάλιστα σ’ έναν τελικό που… έσπασαν καρδιές.
Στην κορυφή του κόσμου ανέβηκε για μια ακόμη φορά ο αξεπέραστος Μίλτος Τεντόγλου

Ο Έλληνας πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο και στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με άλμα 8,52 μ. στην τελευταία προσπάθεια στον τελικό του μήκους

Στην κορυφή του κόσμου ανέβηκε για μια ακόμη φορά ο αξεπέραστος Μίλτος Τεντόγλου που στην έκτη και τελευταία του προσπάθεια στον τελικό του άλματος εις μήκος απογειώθηκε στα 8.52μ. και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου στη Βουδαπέστη!

Μέχρι και την 5η του προσπάθεια ήταν δεύτερος πίσω από τον Τζαμαϊκανό Γέιν Πίνοκ, που είχε άλμα στα 8.50μ., ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής απέδειξε για ποιο λόγο θεωρείται ως ο κορυφαίος στην κατηγορία του!

Στην 1η του προσπάθεια ο Ολυμπιονίκης Μίλτος Τεντόγλου έκανε άλμα στα 8,50μ.